Czy okna dachowe można ozdobić firanką? Sposoby na doskonałą aranżację okien dachowych

Okna dachowe dają dużo więcej światła w przeciwieństwie do klasycznych okien. Z jednej strony jest to ich dużą zaletą, ponieważ mamy możliwość dokładnego oświetlenia wnętrza oraz zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Z drugiej strony okno dachowe umieszczone nad łóżkiem lub biurkiem może czasami powodować niemałe zaćmienie dla oczu. Duża ilość promieni może nas zbyt wcześnie rozbudzać lub przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu.

Jednak producenci firan i zasłon znaleźli dobry sposób na osłonę okien dachowych. Na rynku jest dostępnych coraz więcej ciekawych i praktycznych zasłon oraz ozdób na okna dachowe. Dzięki nim można uzyskać fantastyczny klimat oraz ograniczyć dostęp promieni słonecznych w sytuacjach, które tego wymagają.

Aranżacje okien dachowych

Najczęściej okna dachowe są aranżowane za pomocą rolet. Jednak nie jest to zbyt ciekawy i pomysłowy sposób, ponieważ rolety nie są niczym zjawiskowym i mogą całkowicie zdominować pożądany przez nas efekt. Po za tym nie pozwalają na żadną regulację natężenie światła.

Nietuzinkowym i reprezentacyjnym rozwiązaniem aranżacji okien dachowych mogą być:

  •       rolety rzymskie – montowane są w sposób natynkowy, dużo lepiej wyglądają niż tradycyjne rolety przylegające do szyby i dokładnie ją zakrywające
  •       rolety plisowane – potrafią dodać uroku i uwydatnić piękno wnętrza, świetnie sprawdzają się w sypialniach oraz pokojach dziecięcych
  •       plisy
  •       żaluzje
  •       firany – nietypowo zawieszone na specjalnych karniszach dodają wdzięku i charakteru, a także doskonale chronią przed promieniami słonecznymi
  •       drewniane okiennice – okiennice montowane są na oknach dachowych i nie przeszkadzają w nich otwieraniu, mają wiele ustawień pozwalających zmienić natężenie światła lub kąt padania promieni

Firanki na okno dachowe

Obecnie najczęściej osoby urządzające swoje poddasza wybierają firanki na okna dachowe. Można je zawiesić w przeróżny sposób wykorzystując przy tym karnisze. Doskonale sprawdzą się na oknach dachowych umieszczonych nad łóżkami w sypialni lub pokojach dziecięcych. Wasze pociechy dzięki nim poczują się,  jak w bajce i będą chronione przed zbyt intensywnym i porannym światłem.

Firanę przyczepić można do karnisza umieszczonego nad oknem dachowym za pomocą  żabek oraz podpiąć ją na obu końcach lub środku. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie dwóch karniszy (nad i pod oknem dachowym), w które wsuwa się firankę mającą wykończenie obustronne w postaci tunelów. Spróbować można również zawiesić dwie  firany jedną z dołu, a drugą z góry karniszy, następnie należy je przewiązać w połowie ze sobą ozdobną kokardą lub sznurem. Jeszcze jedną możliwością są zasłony zawieszone po obu stronach okna,  które nie ograniczają dostępu promieni słonecznych do wnętrza, ale wzbogacą klimat i wystrój.

Oprócz firan i zasłon, jakie można wykorzystać na okna dachowe na rynku dostępnych jest wiele dodatkowych ozdób. Znaleźć można liczne pasy, dzwonki, kokardki, spinki, które potrafią całkowicie odmienić aranżację okna i dokładnie upiąć firany.

Dodaj komentarz