Instalacja elektryczna w domu– wskazówki i cenne porady odnośnie montażu

Współczesne obiekty mieszkalne nie mogą obyć się bez prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej. To właśnie dzięki niej sprawnie możemy użytkować przeróżne domowe urządzenia, a także cieszyć się dobrze oświetlonymi wnętrzami. Każdego dnia korzystamy z elektroniki i nawet w razie nagłych awarii (brak prądu) bardzo ciężko nam wykonywać codzienne obowiązki.

Podczas montażu instalacji elektrycznej bardzo ważne jest bezpieczeństwo oraz zachowanie zasad dobrej praktyki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie fachowej ekipy elektryków, którzy zajmą się prawidłowym montażem instalacji. Dodatkowo wiele elektryków daje gwarancję na wykonane przez siebie zadania i w razie uchybień podejmuje się ich naprawy lub wymiany elementów instalacji.

Instalacja elektryczna to zespół spójnie współpracujących ze sobą elementów elektrycznych o skoordynowanych parametrach technicznych i określonym napięciu. Instalacja służy do doprowadzenie energii elektrycznej z głównej sieci rozdzielczej do dowolnej ilości odbiorników.

Jak zaplanować i wykonać instalację elektryczną w domu jednorodzinnym?

Prawo budowlane wymaga, aby instalację wykonywał uprawniony elektryk. Jednak wiele osób często podejmuje się samodzielnego montażu. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ montaż instalacji wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a także przeprowadzony niezgodnie z zasadami może być groźny dla życia.

Jeżeli szukamy profesjonalnych elektryków, powinniśmy wybierać polecanych i długo działających na rynku fachowców. Tylko odpowiednio wykwalifikowani elektrycy wykonają dla nas bezpieczną i sprawnie działającą instalację elektryczną. Pomogą wybrać urządzenia zasilane energią elektryczną np. ramki, klawisze, plakietki, łączniki, gniazda i przewody. Podczas kupowania urządzeń elektrycznych nie należy oszczędzać, lecz powinno się sięgać po wysokiej jakości sprzęt, dzięki temu cały montaż przebiegnie sprawniej, a my odczujemy komfort i pewność, że wybrane przez nas materiały są bezpieczne i nie zagrażają naszemu życiu.

Zanim fachowiec rozpocznie montaż instalacji musi przygotować projekt uwzględniający wydzielenie odpowiedniej liczby obwodów oświetleniowych, zasilających i trójfazowych. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych o powierzchni od 75 do 100 m² powinno się wykonać minimum 5-7 obwodów.

Projekt instalacji elektrycznej jest bardzo ważnym dokumentem, który umożliwia uzyskanie pozwolenia na budowę. Ponadto powinien być właściwie przemyślany, aby gwarantował wysoki komfort użytkowania urządzeń elektrycznych. W projekcie należy zaznaczyć typy przewodów, gniazd elektrycznych i innych urządzeń, zgodnie dopasowanych do użytkowanych w przyszłości sprzętów i potrzeb naprawczych.

Z czego składa się instalacja elektryczna?

Podczas montażu instalacji elektrycznej używane są przewody, gniazda, łączniki oraz ramki, klawisze i plakietki. Najczęściej w domowych instalacjach wykorzystywane są przewody z żyłą miedzianą (przekrój 1,5 i 2,5 mm). Jeszcze kilka lat temu korzystano z przewodów aluminiowych, które obecnie odeszły do lamusa. Przekrój przewodu powinien być dostosowany do obciążenia, a także określony w projekcie instalacji.

Gniazda elektryczne powinny być wyposażone w styk ochronny, który jest połączony z przewodem ochronnym (zerowym). Gniazda mają za zadanie zasilać urządzenia w energię elektryczną. Do najpopularniejszych rodzajów gniazd zaliczmy: gniazda do golarki, ekwipotencjalne, przenośne ze stykiem ochronnym i tablicowe.

Łączniki to kolejny element prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej. Odpowiadają one za włączanie i wyłączanie odbiorników energii elektrycznej. Dostępne są w rozmaitych wersjach przyciskowe, hebelkowe, kołyskowe, a nawet uruchamiane pilotem.

Bardzo ważnymi urządzeniami elektrycznymi, które wieńczą całą instalację elektryczną są ramki, klawisze i plakietki. Obecnie dostępne w renomowanym sklepie  elektrycznym https://sklep.elektrospark.pl/ramki-klawisze-i-plakietki,7822.html, gdzie można zakupić je w różnej postaci i z dowolnym wzornictwem. Ramki, klawisze i plakietki pełnią głównie rolę dekoracyjną, dlatego poleca się wybierać je według własny upodobań i zgodnie z pozostałą aranżacją wnętrz.

Dodaj komentarz