Jak działają planiki na pellet?

W dobie rozwijających się technologii, poszukujemy najlepszych i zautomatyzowanych rozwiązań w każdym aspekcie życia. Co więcej, oprócz wygody, dobrze by było gdyby takie rozwiązanie nie szkodziło nam oraz otaczającemu środowisku.

Ogrzewanie domu to zagadnienie, któremu sprostać musi każda rodzina budująca własny dom. Nowoczesne źródła ciepła oferują nam wiele rozwiązań, z których każdy może wnieść między innymi oszczędność, komfort użytkowania lub bezawaryjność.

Jednym z rozwiązań, łączącym te zalety są palniki na pellet. Te urządzenia zaoszczędzą nam czasu na przesiadywaniu w kotłowni, gdzie musimy nie tylko sprawdzać, czy w piecu nadal jest ogień, ale również regularnie odwiedzać to pomieszczenie w celu dokładania czynnika grzewczego.

Sprawdźmy teraz krok po kroku, z czego składa się palnik na pellet i jakie daje nam możliwości ten rodzaj ogrzewania.

Co to jest pellet i dlaczego jest korzystny?

Pellet to rodzaj naturalnego paliwa, które powstało w wyniku sprasowania biomasy, czyli pozostałości, odpadów z produkcji rolnej, leśnej i innych odłamów przemysłu. Do wykonania pelletu nie stosuje się żadnych związujących, klejących i tym podobnych substancji.

Rodzaj pelletu, z którym najczęściej przyjdzie nam się spotkać to pellet drzewny. Wytwarza się go z resztek drzewnych takich jak: wióry lub trociny . Pellet charakteryzuje się niską wilgocią i znacznym skupieniem, występuje w formie granulek. Brak nadmiernej wilgoci podczas jego wytwarzania korzystnie wpływa na wydajność spalania.

Wydajnie ale i zdrowo

Pellet z racji swojego naturalnego powstawania, nie wydala do atmosfery takiej ilość CO2, która mogłaby przyczynić się do pogorszenia jakości powietrza. Tłumacząc dokładniej- dwutlenek węgla wydalany jest w takiej ilości, w jakiej wcześniej zostało pochłonięte.

Oszczędność

Według szacunkowych obliczeń, inne źródła cieplne jak np. węgiel czy olej opałowy, generują prawie 60% więcej kosztów utrzymania niż opisywany pellet. Oczywiście, montaż palnika na pellet wiąże się z kosztami, jednak faktem jest, że na dłuższej przestrzeni czasu dostrzeżemy zachowane złotówki w portfelu dzięki temu rozwiązaniu.

Rodzaje pelletu

 • drzewny
 • z biomasy
 • agro-pellet
 • z innych odpadów

Palniki na pellet- zasada działania i budowa

Palniki na pellet wyposażone są w zasobnik, umożliwiający samodzielną pracę układu grzewczego przez nawet tydzień.

Pellet doprowadzany jest do rusztu, czyli miejsca spalania przez podajnik ślimakowy. Podajnik jest zautomatyzowanym urządzeniem, które doskonale wie kiedy i jaką ilość pelletu dostarczyć do spalania.

Dzięki zaprogramowanego urządzeniu, w optymalny sposób zostanie dobrana ilość paliwa, a w związku z tym my cieszymy się oszczędnością, ponieważ do spalania nie dostaje się więcej pelletu, niż jest w danym momencie potrzebne.

Zasada działania

 1. Od góry, przez automatyczny podajnik wsypywane jest paliwo do zbiornika
 2. Następny podajnik dostarcza na ruszt odpowiednią ilość pelletu
 3. Ruszt posiada wlot, przez który dostarczane jest powietrze z nawiewu, który daje wentylator
 4. Za pomocą przycisku uruchamiane są grzałki, które rozpalają automatycznie paliwo
 5. Wentylator umieszczony przy ruszcie wyprowadza spaliny do komina

Budowa palnika na pellet

 • podajnik zewnętrzny
 • zbiornik na pellet
 • czujniki w zbiorniku, które wyznaczają minimalny i maksymalny stan pelletu w zbiorniku
 • podajnik ślimakowy do kotła
 • ruszt paleniska
 • izolacja
 • wentylator
 • palnik
 • czujniki bezpieczeństwa

Jak wybrać palnik na pellet?

Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na wybranie odpowiedniego urządzenia, są nimi:

 • powierzchnia budynku
 • wysokość pomieszczeń
 • rodzaj ocieplenia
 • stan techniczny instalacji oraz liczbę grzejników

Przyjmuje się, iż na 100 metrów kwadratowych budynków potrzebny jest palnik o mocy 10 kW. Nie zaleca się również kupowania kotła z większą mocą, niż została obliczona. Dzięki temu zużycie czynnika grzewczego będzie mniejsze oraz wydzielimy mniej zanieczyszczeń w procesie spalania.

Kolejnym elementem, który ma wpływ na zakup kotła to sprawdzenie dostępnego miejsca w kotłowni. Cały zestaw czyli zbiornik, zasobnik oraz piec zajmują sporo miejsca, zatem warto zweryfikować powierzchnię jaką mamy do dyspozycji. Wybór kotłów jest przeróżny, toteż istnieje duża szansa na znalezienie nieco mniejszego, bardziej dopasowanego urządzenia do naszego pomieszczenia.

Średnica komina. Kotły współpracują z konkretnymi wymiarami kominów dlatego należy zmierzyć komin i sprawdzić czy dany kocioł będzie odpowiedni.

System autoczyszczenia. Warto zaopatrzyć się w kocioł z taką funkcją. Bez niego samo urządzenie kupimy stosunkowo tanio, jednak zazwyczaj wtedy takie kotły przystosowane są do spalania bardzo dobrej jakości pelletu, czyli co za tym idzie- droższego. Wybierając niższą jakość czynnika grzewczego, istnieje duża szansa na zabrudzenie kotła w środku, co wiąże się z częstym czyszczeniem na własną rękę. Warto więc rozważyć dopłacenie za tę pomocną funkcję.

Dostęp do poszczególnych podzespołów powinien być w miarę możliwości najmniej skomplikowany, aby w razie awarii móc ją usunąć bez zbędnego rozbierania urządzenia, które prowadzi do długiej przerwy w dostarczaniu ciepła.

Najważniejszy aspekt to bezpieczeństwo. Zapytajmy więc przy zakupie o takie urządzenia, wyposażone w czujniki i rozwiązania bezpieczeństwa, takie jak np. czujnik temperatury palnika, który wyłączy cały system w razie przekroczenia ustalonej temperatury.

Palniki na pellet- cena urządzenia

Najtańsze kotły, które zapewnią ciepło na powierzchni 100m2 to wydatek około 8 tysięcy złotych. Cena wzrasta wraz z usprawnieniami technicznymi oraz mocą. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz mając możliwość, warto dopłacić tysiąc lub dwa, który da nam bezpieczeństwo w postaci czujników lub np. system autoczyszczenia.

Oprócz zakupu samego urządzenia, będzie jeszcze konieczny jego montaż. Za wykonanie tej usługi powinniśmy być gotowi zapłacić w granicach 2000 do 2500 zł.

Dodatkowo, może okazać się konieczny zakup innych akcesoriów lub wymiana innych podzespołów instalacji, czego nie da się oszacować, ale warto być przygotowanym na tę ewentualność.

Reasumując, pellet niesie za sobą wiele zalet, pomimo stosunkowo wysokiej ceny za montaż. Montując palniki na pellet zyskujemy prostą i wygodną obsługę oraz system działający niemal w pełni samodzielnie. W porównaniu do węgla, pellet jest paliwem niebrudzącym oraz jego spalanie wytwarza około 90% mniej popiołu niż tradycyjna metoda węglowa. Palniki na pellet to nie tylko wygoda korzystania ale także bezpieczeństwo i ekologia, na którą w dzisiejszych czasach powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Dodaj komentarz