Jak właściwie rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Aranżując wnętrza, nie ograniczaj się tylko i wyłącznie do wyboru koloru mebli, ścian i dodatków. Zwróć też uwagę na oświetlenie w mieszkaniu. Ma ogromny wpływ na ostateczny efekt. Lampy powinny być nie tylko stylowe, ale też funkcjonalne. Zastanów się, gdzie chcesz je dokładnie zamontować. Pomyśl, jakie żarówki sprawdzą się najlepiej i jak rozplanujesz poszczególne punkty światła.

Oświetlenie mieszkania – kilka podstawowych zasad

Szukając odpowiedniego oświetlenia do mieszkania, koniecznie weź uwagę barwę światła. Pamiętaj, że ciepłe światło pozwala wspaniale odpocząć nawet po ciężkim dniu. Pozytywnie wpływa na Twój nastrój. Relaksuje, odpręża i wycisza. Natomiast zimne światło doskonale oświetli miejsce pracy. Poprawia koncentrację i pobudza do działania. Temperatura barw światła wyrażana jest w Kelwinach.

Projektując wnętrze, podziel je na strefy. Zwróć tutaj uwagę na to, jakie miejsca wymagają intensywnego oświetlenia w mieszkaniu, a w jakich wystarczy dyskretna lampka. Dużą, sufitową lampę możesz zamontować tylko w jednej strefie. W strefie relaksu doskonale sprawdzi się model stojący. Na stoliku kawowym lub konsoli postaw elegancką lampkę stołową. Pamiętaj, że istotne elementy wystroju, np. regał z książkami, czy cenne pamiątki, możesz ładnie podkreślić. Wystarczy, że zamontujesz obok nich małe i zgrabne kinkiety.

Punkty oświetlenia

Oświetlenie w mieszkaniu można podzielić na trzy typy: górne (ogólne), punktowe (kierunkowe) i akcentowe (dekoracyjne). Każdy z nich odgrywa bardzo ważną rolę. Bez odpowiedniego punktowego oświetlenia w mieszkaniu, nie będzie miało walorów użytkowych. Punkty świetlne należy rozmieścić tam, gdzie rzeczywiście są potrzebne. Na szafce nocnej lub na parapecie możesz postawić lampkę do czytania. Nie tylko wprowadzi odpowiedni nastrój, ale też chroni przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Do tej kategorii można również zaliczyć lampę podłogową, oświetlenie podszafkowe, kinkiety oraz lampę wiszącą nad stołem jadalnianym.

Oświetlenie akcentujące ma natomiast dekorować pomieszczenie. Wprowadza też do niego odpowiedni nastrój. Dużą popularnością cieszy się ledowe oświetlenie w mieszkaniu. Możesz go sprytnie ukryć w podłodze, ścianie lub suficie.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o oświetleniu górnym. Doskonale zastąpi słońce, gdy zapadnie zmierzch. Jeśli zamontujesz go w centralnym punkcie na suficie, równomiernie oświetli całe wnętrze. Oprawa emitująca światło w górę, wizualnie powiększy pomieszczenie. Wybierając oświetlenie, zwróć też uwagę na kolory. Pamiętaj, że jasne odcienie doskonale odbijają światło i optycznie powiększą wnętrze. Liczą się nie tylko walory estetyczne, ale też praktyczne.

Dodaj komentarz