Jak zaaranżować przestrzeń wokół domu?

Jest wiele teorii na temat tego, jak powinna być rozplanowana przestrzeń wokół domu. Choć pojawiają się różne mody, nowe materiały i rozwiązania, to kluczem powinno być zawsze to, by przestrzeń odpowiadała na nasze potrzeby. Ma być estetycznie, funkcjonalnie i wygodnie. I dlatego właśnie chętnie sięgamy po stopnie blokowe, które pozwalają uzyskać niezwykle ciekawe efekty, ale również stwarzają różnego rodzaju ciągi komunikacyjne lub dekoracyjne. Przede wszystkim doskonałej jakości materiały dają okazję do tego, by przestrzeń się prezentowała idealnie.

Schody w przestrzeni

Popularne stopnie blokowe są estetyczne i proste w montażu. To dzięki nim w krótkim czasie można uzyskać niezwykle atrakcyjną aranżację wszędzie, gdzie tego potrzebujemy. Tego typu schody zewnętrzne to nowoczesna propozycja do niemalże każdej przestrzeni. Główną zaletą stopni blokowych jest to, że zostały wykonane z materiałów trwałych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Poza tym schody muszą być bezpieczne dla domowników, więc warto zadbać o to, by miały właściwości antypoślizgowe oraz by łatwo można było je wyczyścić. Tu zdecydowanie prościej będzie utrzymać porządek na gładkich płytach betonowych niż na drewnie.

Jaki materiał na schody?

Same stopnie blokowe mogą być wykonane z różnych materiałów, ale nie wszystkie sprawdzą się w warunkach zewnętrznych. Praktyka pokazuje, że produkty z betonu poradzą sobie zdecydowanie lepiej niż te z płytek lub drewna. Są bardziej wytrzymałe i odporne na działanie różnych czynników. Oczywiście stopnie blokowe muszą być produkowane ze szlachetnych kruszyw skalnych, bo tylko wówczas będą spełniać najsurowsze normy. Nie wymagają wówczas impregnacji, są odporne na pęknięcia oraz uszkodzenia i przede wszystkim świetnie się prezentują.

Kolory, kształty i właściwości

Na pierwszy rzut oka stopnie blokowe niewiele się od siebie różnią, ale mogą być wytwarzane z innych odmian betonu, co wpływa i na ich właściwości techniczne, fakturę oraz oczywiście wykończenie. A to będzie ważne ze względów estetycznych i praktycznych. Minimalistyczny gładki beton rewelacyjnie będzie prezentować się w nowoczesnych aranżacjach. Niektóre stopnie blokowe będą stylizowane na naturalny kamień, a inne nawet na drewno, co może dać interesujący efekt rustykalny lub klasyczny. Same schody powinny harmonizować z elewacją budynku i wykończeniem ogrodu. Pod względem koloru i faktury muszą być również dopasowane do powierzchni tarasu, podjazdu czy ścieżki.

Dodaj komentarz