Jak zadbać o odpowiedni klimat w pomieszczeniu?

Sauna potrafi stworzyć klimat relaksu oraz wyjątkowego klimatu. To nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu, to również klucz do zachowania piękna oraz zdrowia na lata. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie w postaci sauny we własnej, prywatnej przestrzeni.

Szybkie tempo życia, stres, ogrom obowiązków – to wszystko przytłacza nas oraz sprawia, że częściej zapadamy na choroby. Aby tego uniknąć konieczne jest zadbanie o siebie oraz swoje potrzeby. Dzięki temu regularnie oczyszczamy się z przemęczenia oraz stresu, odpoczywa nasze ciało oraz umysł, a my zyskujemy energię do działania na kolejne dni.

Dobrym pomysłem jest stworzenie we własnej przestrzeni strefy relaksu, gdzie znajdzie się dopasowana do naszych potrzeb sauna na wymiar. Połączenie drewna, kamienia to powrót do natury oraz gwarancja odpoczynku i wyciszenia. Komfortowe rozwiązania umożliwiają wybór najwyższej jakości materiałów. Wyjątkowe detale architektoniczne zapewniają harmonię oraz spokój po ciężkim dniu.

Przestrzeń relaksacyjną można uzupełniać również różnego rodzaju kominkami. Nie od dziś wiadomo, że kominek to nie tylko źródło ciepła, ale i element dekoracyjny, pozwalający uzyskać spokój ducha po stresującym dniu. Tak jak w przypadku sauny wybór kominka nie jest prostą sprawą i należy dokładnie go przemyśleć. Liczy się wygląd oraz funkcjonalność. Nie możemy wybrać rozwiązania, które w przyszłości nie będzie nam dobrze służyć.

Jak wybrać odpowiedni kominek?

Kominki firmy Kratki.pl oferują jedne z najlepszych dostępnych możliwości, jakie można znaleźć na rynku. Wkłady kominkowe wykorzystują dwie różne technologie. Pierwsze z nich są odlewane z żeliwa, a drugie są tworzone ze stali nierdzewnej. W obu przypadkach możemy wyróżnić zarówno wady, jak i zalety.

Kominek wykonany z żeliwa charakteryzuje się tym, że nagrzewanie trwa powoli, ale jednocześnie ciepło jest długo oddawane. Z kolei w przypadku stali ciepło jest szybko oddawane do otoczenia, a i samo nagrzewanie trwa krótko. Jeśli chodzi o stal możemy wyróżnić dwa różne rodzaje. Pierwszy z nich jest trwalszy i odporny na korozję, a drugi to niestety możliwość korodowania na skutek działania gorących spalin.

Wybierając kominek warto zwrócić uwagę na szamot. To właśnie elementy wykonane z tego materiału powodują długotrwałe ogrzewanie pomieszczeń. Wszystko ze względu na możliwość długiej akumulacji ciepła. Szamot charakteryzuje się możliwością pęknięcia, jednak nie na tyle co wermikulit, który jest co prawda przystępny cenowo, ale również zdecydowanie mniej wytrzymały.

Wiele osób przy wyborze kominka kieruje się przede wszystkim cenami. Jest to uwarunkowane naszą sytuacją finansową i zwykle jesteśmy skazani na takie rozwiązania. Warto jednak nie kierować się tylko i wyłącznie ceną, ponieważ możemy wtedy wybrać materiały o gorszej jakości, które nie posłużą na zbyt długo. Szyba jest jednym z droższych elementów wkładu i tutaj również nie warto decydować się na mniej trwałe rozwiązania.

Jake kwestie są ważne, jeśli chodzi o wybór wkładu kominkowego?

Wybierając odpowiedni wkład przyjrzyjmy się następującym parametrom:

  • wielkość paleniska – zazwyczaj wynosi od 60 do nawet ponad 100 cm,
  • moc nominalna – czyli średnia moc wyrażona w kW, którą uzyskuje się w trakcie godziny eksploatowania paleniska,
  • sprawność grzewcza – zwykle sięga do około 80%,
  • liczba przeszklonych ścianek – kwestia decydująca o wyglądzie kominka oraz cenie,
  • rodzaj drzwiczek – mogą otwierać się na bok, do góry lub być schowane za paleniskiem,
  • front wkładu kominkowego – płaski, zaokrąglony lub specjalnie stylizowany decyduje o wyglądzie całego kominka,
  • wykończenie frontu – mosiężne, z brązu i inne, ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o walory estetyczne,
  • regulacja procesu palenia – specjalne przepustnice powinny zapewniać sprawną regulację dostępu powietrza,
  • sposób usuwania popiołu – większość rozwiązań posiada specjalną szufladę, ale istnieją również inne możliwości.

Tradycyjny kominek czy nowoczesny piec kominkowy?

Wiele osób odchodzi już od tradycyjnych kominków i decyduje się na nowoczesne piece. Czas na wybór najlepszego rozwiązania przypada już na etapie projektowania domu. To pomaga zaoszczędzić wielu problemów oraz dodatkowych kosztów. Jeśli chcemy wprowadzić kominek do już urządzonej przestrzeni warto rozważyć możliwość wolno stojącego pieca kominkowego. To sprawi, że będziemy mieć większą swobodę, jeśli chodzi o pozostawienie dotychczasowej aranżacji.

Jeśli chodzi o rustykalny styl pomieszczeń najlepiej sprawdzą się piece żeliwne. Trwałe, masywne odlewy świetnie komponują się w niebanalnej, a zarazem prostej przestrzeni. Jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnego wystroju warto przemyśleć wybór pieca kaflowego. To bardzo ciekawa ozdoba, a zarazem doskonała efektywność jeśli chodzi o spalanie. Do nowoczesnych wnętrz jak ulał będą pasować piece stalowe. Świetnie odnajdą się one również w pomieszczeniach o charakterze retro i industrialnym. Właściciele minimalistycznych wnętrz często decydują się na wersje gazową pieca.

Dodaj komentarz