Jaką lampę wiszącą wybrać?

Jednym z rodzajów oświetlenia, który coraz częściej pojawia się w naszych domach są lampy podwieszane pod sufit. Tego typu oświetlenie może nie tylko dostarczać światło jak również być doskonałym uzupełnieniem wnętrza. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto brać pod uwagę kilka różnych kwestii. Poniżej prezentujemy najważniejsze uwagi związane z tym tematem.

Co warto wiedzieć o lampach wiszących?

Przede wszystkim należy ustalić do jakiego pomieszczenia mają pasować lampy wiszące. W zależności od charakteru pomieszczenia oraz jego wystroju warto zwrócić uwagę na bardzo wiele elementów i różnych modeli. Kolejną kwestią jest określenie czy dana lampa będzie samodzielnym źródłem światła w pomieszczeniu czy też będzie stanowić jeden z kilku punktów świetlnych. W przypadku salonu najlepszym rozwiązaniem jest wybór lampy wiszącej oraz kilku kinkietów czy też lamp stojących. W przypadku gdy lampy wiszące stosuje się w biurach trzeba pamiętać, że musi ona dawać możliwość montażu odpowiednio silnej żarówki. W przypadku niewielkich pomieszczeń inne źródło oświetlenia jest naprawdę istotne. Pozwala ono nie tylko wyłączyć główne oświetlenie, ale także w razie konieczności doświetlić pomieszczenie.

Miejsce montażu

Bardzo istotną kwestią jeśli chodzi o lampy wiszące jest miejsce ich montażu. Dawniej lampy tego rodzaju były montowane na środku pomieszczenia, jednak obecnie zwykle umieszczane są nad stołem, który wcale nie musi stanowić centralnego miejsca w pomieszczeniu. Bardzo wiele właśnie zależy od modelu lampy oraz tego ile punktów świetlnych zastosowane jest w pomieszczeniu. W przypadku niewielkich pomieszczeń klosze warto umieszczać niżej, ponieważ światło jest wówczas bardziej intensywne, natomiast w przypadku większych pomieszczeń można bezproblemowo wieszać lampy wyżej, aby światło łagodniej rozchodziło się po pomieszczeniu.

Pozostałe cechy

Kolejną kwestią, która jest bardzo istotna jest to czy klosz skierowany jest w górę czy w dół. Klosz skierowany w dół sprawia, że światło bardziej rozprasza się po ścianach i suficie. Ta opcja świetnie sprawdza się w przypadku nowoczesnych sypialni. Jeżeli natomiast chodzi o lampy, które posiadają klosze skierowane ku górze to ich zaletą jest fakt, że bardzo równomiernie oświetlą one pomieszczenie. Oczywiście warto zwrócić także uwagę na możliwości zamontowania żarówek, ich kształt czy też to czy lampa ma się wyróżniać czy też doskonale wpasowywać w otoczenie.

Wszystkie te kwestie są bardzo ważne, a dokładne przemyślenie wszystkich kwestii pozwoli wybrać odpowiednią lampę dla siebie.

Dodaj komentarz