Jaki kominek wybrać do domu? Tradycyjny czy gazowy?

Salon, w którym jest kominek staje się niezwykle efektowny i przytulny, dlatego urządzając mieszkanie warto zastanowić się czy nie wyposażyć wnętrza w ten wyjątkowy element wystroju. Wybór kominka nie jest łatwym zadaniem, szczególnie, gdy robimy to po raz pierwszy. Obecnie mamy kilka rodzajów kominków, dlatego nie tak łatwo się zdecydować. Możemy wybrać klasyczny kominek lub postawić na kominki gazowe.

Kominki tradycyjne.

Chyba najpopularniejsze kominki dostępne na naszym rynku. Dają prawdziwe ciepło i blask, dlatego są tak chętnie wybierane. Trzaskające drewno w kominku to chyba najbardziej relaksujące dźwięki, gdy za oknem mróz i wiatr.  Ich minusem jest fakt, że musimy rozpalać w kominku, mieć miejsce na składowanie opału i czyścić wkład oraz ściany dookoła kominka. Dodatkowo dochodzi fakt, że w salonie się często brudzi podczas rozpalania lub dokładania drewna do kominka. Dlatego warto rozważyć wybór kominka gazowego.

Kominki gazowe.

Z pewnością atutem jaki mają kominki gazowe jest to, że nie musimy się martwić o zorganizowanie opału na zimę oraz o miejsce do przechowywania drewna. Nie ma konieczności przygotowywania się do rozpalenia w kominku, gdyż wystarczy go włączy i zapalić zapalniczką lub zapałkami. Nie musimy się troszczyć o dokładanie kolejnych szczap drewna, wystarczy regulować pokrętłem wielkość płomienia, czyli moc z jaką grzeje nasz kominek gazowy.

Zaletą jest też czystość takiego kominka. Nie trzeba się martwić o czyszczenie paleniska, podłoga nie jest narażona na wypadające iskry, a ściany nie są brudne od sadzy i drewna. Czysto, schludnie i bezproblemowo. Za każdym razem kiedy przyjdzie nam tylko ochota możemy włączyć kominek bez dodatkowych przygotowań.

Jeżeli zdecydujemy się na kominek gazowy z zamkniętą komorą spalania to nie ma konieczności podłączania go do komina. Dzięki temu kominek może zostać ulokowany w dowolnym miejscu. Należy jednak pamiętać, że pomieszczenie nie może być mniejsze niż 8 metrów kwadratowych. Zazwyczaj jednak w tak małych wnętrzach nie montujemy kominka.

Istotną kwestią jest to, że kominki gazowe wymagają doprowadzenia instalacji gazowej,i a taką mogą doprowadzić tylko osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Warto jednak rozważyć zakup kominka gazowego, ponieważ dzięki temu oszczędzamy czas niezbędny na czyszczenie tradycyjnego kominka na drewno. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na rozpalanie w kominku, a kominki gazowe wystarczy tylko włączyć i podpalić zapalniczką. Jeśli chcemy mieć czysty salon i mniej pracy, a więcej czasu wolnego to warto wybrać kominek gazowy.

Dodaj komentarz