Jaki piec do sauny kupić?

Ludzie marzą o tym, aby w swoim domu mieć prywatną saunę. Jest to marzenie możliwe do spełnienia, jednak trzeba taką saunę wyposażyć w odpowiednie elementy, aby korzystanie z niej było w pełni swobodne i przyjemne. Jednym z takich elementów będą na pewno piece do sauny, które można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Przede wszystkim wyróżnia się piece:

  • opalane drewnem,
  • elektryczne.

Te dwie wersje są zdecydowanie najbardziej znane na rynku, a zadaniem domownika jest dobranie optymalnego do swojej sauny, tak aby zapewnić sobie jak największy relaks podczas korzystania z sauny.

Piece opalane drewnem charakteryzują się tym, że prezentują się bardzo ciekawie i są oryginalne. Najczęściej wybierają je osoby, które cenią tradycyjne wyposażenie i nie bazują na nowoczesnych elementach. Taki piecyk świetnie spisze się w wielu saunach, głównie w saunie fińskiej, więc jeśli jest ona czyimś celem warto zdecydować się na wyżej podany piec. Podłącza się go do specjalnego przyłącza domowego, dodatkowo wyposażeniem takiego pieca są stalowe drzwiczki, ale też wbudowana szyba, przez którą można obserwować to jak działa piecyk. Istnieją na rynku specjalne piece opalane drewnem, które posiadają też pojemnik na wodę. Do takiego pojemnika wlewa się wodę, a z czasem tworzy się z tego para wodna, wtedy doznania są jeszcze przyjemniejsze.

Drugą opcją na którą można się zdecydować są piece elektryczne. Zdecydowanie wygodniej można z nich korzystać, nie wymaga to oczywiście większych nakładów energii ze strony użytkowników. Zaopatrzone są one zwykle w generator pary oraz wilgoci, tak aby dostosować klimat panujący w saunie do swoich potrzeb. Każdy przecież ceni sobie inne warunki, a posiadając takie gadżety można eksperymentować, aż w końcu znajdzie się najlepsze dla siebie rozwiązanie. Piece elektryczne mają to do siebie, że posiadają zewnętrzne sterowniki, dlatego też ich obsługa jest bardzo prosta. Nawet starsze osoby poradzą sobie z tym znakomicie, gdy będą chciały zrelaksować się w saunie, w którą zainwestowali spore pieniądze. Panel sterujący to spore udogodnienie, ponieważ wystarczy kilka przycisków i można ustawić piec, tak jak się chciało.

Odpowiednia moc pieca

Jeśli piece do sauny mają być funkcjonalne, to powinny posiadać one odpowiednią moc. W sytuacji, gdy jest ona zbyt niska lub zbyt wysoka można narazić się na różne niedogodności związane z działaniem takiego pieca. Moc dobiera się przede wszystkim pod kątem wielkości kabiny. Im większa będzie dana kabina, tym większa powinna być moc wybranego pieca. Wtedy zużywa się zdecydowanie mniej energii. Najczęściej wybiera się piecyki o mocy około 5-9 kW, chociaż warto poradzić się w tym przypadku doświadczonego fachowca, który będzie w stanie podpowiedzieć zainteresowanym, jakie oferty będą dla nich najlepsze. Jeśli jednak chce się, aby piecyk elektryczny działał bez zarzutów fachowcy muszą stworzyć odpowiednią instalację elektryczną, bez jakichkolwiek usterek.

Użytkowanie pieców do sauny

Należy wiedzieć, jak dokładnie użytkować takie piece, aby przypadkiem nie doprowadzić do jakichś nieprzewidzianych zdarzeń, zagrażających bezpieczeństwu ludzkiemu. Zdecydowana większość pieców posiada pojemniki na kamienie, w górnej ich części. To właśnie tam umieszcza się kamienie, które powinny być co jakiś czas polewane gorącą wodą. Wtedy w saunie będzie jeszcze goręcej. Najlepszym wyborem będą kamienie ceramiczne, ponieważ zwykłe kamienie mogłyby uszkodzić pojemnik, a co za tym idzie korzystanie z sauny nie byłoby już tak przyjemne jak do tej pory. Ważne jest to, aby odpowiednio korzystać z panelu sterującego, który odpowiada za ustawienie:

  • wilgotności,
  • temperatury.

Poza tym można go tak ustawić, że nie będą mogły korzystać z niego dzieci, a te jak wiadomo za bardzo nie wiedzą jak działają piece i mogą wyrządzić wiele szkód. Zabezpieczenie sauny przed dziećmi to podstawa, ale o tym rodzice wiedzą chyba najlepiej.

Piec do sauny – ile trzeba wydać?

Piece do sauny nie są najtańszymi elementami, jeśli chodzi o kompletne wyposażenie sauny, więc w tym przypadku należy przygotować się na dość duży wydatek. Uzależnione jest to jednak od wielu różnych czynników, a konkretniej od:

  • rodzaju pieca,
  • producenta,
  • mocy.

Istnieje szansa, że zakupi się piecyk do swojej sauny już za około 800-1000 złotych, wtedy będzie posiadał on wszystkie najważniejsze funkcje i nie zawiedzie użytkowników, gdy ci będą mieli ochotę na błogi relaks. Piec odpowiada za nagrzanie pomieszczenia do takiej temperatury, jaką chce się uzyskać, więc jeśli będzie on działał nieprawidłowo, to cała sauna nie będzie dawała tyle radości, ile powinna dawać osobom z niej korzystającym. Od czasu do czasu każdemu przyda się relaks, więc zainwestowanie w wysokiej klasy sprzęt do sauny jest bardzo dobrym pomysłem, w końcu jest to pomieszczenie z którego można korzystać praktycznie przez całe życie. To oznacza, że inwestycja po kilku miesiącach może się już zwrócić. Warto też pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu pieca w saunie, co można pozostawić fachowcom.

Dodaj komentarz