Kominki kozy w nowoczesnych wnętrzach

Kozy to wolnostojące piece kominowe, które są tańsze zarówno w zakupie, jak i w użytkowaniu, niż tradycyjne kominki. Niestety, nie można nimi ogrzać całego domu jak w przypadku kominków, jednakże świetnie nadają się do rozprowadzenia ciepła w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Na rynku dostępne są modele, których ceny wahają się od 900 zł, nawet do 10 czy 20 tys. zł. Wszystko zależy od tego, jaką moc ma posiadać, z jakiej obudowy jest zbudowana oraz czy posiada zastosowane sterowanie.

Zalety kominka – kozy

Wielu osobom koza kojarzy się z małym piecykiem zamontowanym w starym domu babci. Były to piece, których wygląd odstraszał, a ich moc grzewcza pozwalała na ogrzanie tylko części małego pokoju. Piece produkowane obecnie są znacznie lepszej jakości, a ich wygląd może ocieplić niemal każde wnętrze. Poniżej można znaleźć kilka jego zalet w porównaniu z tradycyjnymi piecykami.

  • znacznie lżejsza niż tradycyjny kominek – nie potrzebuje wzmacniania stropu,
  • niższa cena,
  • zajmuje mniej miejsca,
  • można ją ustawić w dowolnym pomieszczeniu posiadającym komin,
  • zamknięta komora spalania,
  • opalana tanim opałem- drewnem lub brykietem drzewnym,
  • różnorodność modeli, bogate kształty i wzory, dzięki czemu może pasować zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego wnętrza,
  • posiada zamkniętą komorę spalania,
  • wybrany model może posiadać moc pozwalającą ogrzać nawet bardzo duże pomieszczenie,
  • oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, w tym rurą odprowadzającą spaliny do komina

Jaką kozę wybrać?

Decydując się na zakup kominka kozy, mamy do wyboru dwa rodzaje – piec stalowy oraz żeliwny. Ten pierwszy ma cienkie ściany, przez co jego moce akumulacyjne są niewielkie. Jeżeli go rozpalimy, to wkrótce po tym rozpocznie się jego oddawanie ciepła, a zakończy w momencie, gdy ten wygaśnie. Przez taką budowę ścian, ze względów bezpieczeństwa, zaleca się stosowanie okładzin ceramicznych lub kamiennych kafli, ponieważ są one bardzo gorące, a dzięki nim nie grozi nam poparzenie. Niektóre modele będą miały zamontowaną płytę grzejną, która służy do gotowania.

Kozy żeliwne często posiadają tradycyjny wygląd, różne kolory oraz bogate zdobienia. Ich wnętrze wyłożone jest cegłą szamotową, która już po wygaśnięciu pieca trzyma jeszcze ciepło przez pewien czas. Ich górna część może spełniać funkcję podgrzewania lub gotowania potraw, a dzięki przeszklonych drzwiczkach, mamy możliwość obserwacji płonącego ognia. Piec tego typu idealnie nadaje się do zamontowania w domku letniskowym, gdzie zależy nam na stworzeniu miłego klimatu, jak i na intensywnym nagrzaniu pomieszczenia, w którym jest zamontowany. W porównaniu z piecami żeliwnymi, kozy stalowe posiadające taką samą powierzchnię grzewczą, są znacznie lżejsze.

Dodaj komentarz