Konserwacja dachu przed zimą – porady

Przed nadejściem sezonu zimowego do zadań każdego gospodarza domu należy odpowiednie zabezpieczenie i konserwacja dachu. Wiadomo nie od dziś, ze zimy w naszym klimacie nadal należą do srogich i potrafią dokuczyć każdemu. Jeśli nie chcemy mieć wiosennych problemów z dachem to warto o jego konserwacji pomyśleć już jesienią.

od czego zacząć?

Konserwacja dachu przed zimą to na tyle istotna kwestia, że nie warto na niej przesadnie oszczędzać. Kontrolę najlepiej zlecić odpowiednim fachowcom. Idealnie będzie jeśli wszystkim zajmie się firma, która pracowała przy jego położeniu. W końcu to oni powinni mieć największe pojęcie o tym, co może być nie tak z tym akurat dachem. Mamy wtedy praktycznie 100% gwarancję, że wszystko będzie ok, żadne elementy nie zostaną pominięte a dekarz zdiagnozuje ewentualne przyszłe problemy i pomoże się z nimi uporać.

co trzeba zrobić? 

Na pewno w pierwszej kolejności konieczne jest przeglądnięcie wszystkich dachówek i ewentualna wymiana tych popękanych. Zalegająca woda w szczelinach pod wpływem mrozu może je rozsadzić i spowodować dość spore uszkodzenia. Drugą bardzo istotną kwestią jest kontrola okolic okien dachowych, lukarn i kominów – tutaj najczęściej dochodzi do rozszczelnień. Poza tym ważnym elementem dachu jest jego orynnowanie. Należy koniecznie sprawdzić, czy rynny są drożne a połączenia i mocowania spełniają swoją rolę i nie wymagają interwencji.

Kiedy już mamy to wszystko za sobą warto pomyśleć o umyciu dachu. Nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne. Wiosną zanieczyszczenia po porostu nie będą spływać razem wodą. W tej kwestii konieczne jest użycie myjki wysokociśnieniowej z odpowiednim środkiem. na rynku jest sporo firm, które zajmują się tego typu działalnością.

śniegowe niebepieczeństwo

Mówiąc zima – jednym z pierwszych skojarzeń jakie przychodzi nam do głowy poza mrozem jest śnieg. Bywa, że niektóre zimy są bardzo obfite  w jego opady. Mimo globalnego ocieplenia nadal matka natura może nam zafundować jego całą masę. Zdarzały się w ostatnich latach już takie przypadki. O tym tez trzeba więc pomyśleć – bo zalegające sterty śniegu na pokryciu dachowym w chwili roztopów i odwilży stają się nie lada niebezpieczeństwem. Nie tylko dla konstrukcji samego dachu i jego poszycia. Przede wszystkim zaś dla ludzi, przechodzących w bezpośredniej okolicy dachu. Jest to na tyle istotna kwestia, że polskie prawo zastrzega odpowiedzialność karną właściciela budynku w takich sytuacjach. Lepiej więc dmuchać na zimne i odpowiednio się zabezpieczyć. Choćby za pomocą płotków przeciwśniegowych.

Dachy Białystok – Traffic Blachy

ul. Kombatantów 4/1
15-110 Białystok
tel.: 85 678 54 80

Dodaj komentarz