Krycie dachów za pomocą blachodachówki

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Jego rola polega na ochronie budynków przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak śniegi, deszcze, czy silne wiatry. Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do krycia dachów jest obecnie blachodachówka. Warto więc przyjrzeć się jej bliżej i dowiedzieć się, jak powinien przebiegać prawidłowy montaż blachodachówek.

Blachodachówka i jej najważniejsze cechy

Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do krycia dachów była dachówka ceramiczna. Obecnie, coraz częściej wykorzystuje się blachodachówkę. Wytwarzana jest ona zazwyczaj ze stali, a niekiedy z aluminium. Po odpowiednim wyprofilowaniu, pokrywana jest kilkoma warstwami ochronnymi, które mają uodpornić ją na korozje i niekorzystne warunki atmosferyczne. W zależności od jakości blachodachówki, jako powłokę ochronną stosuje się poliester, poliester mat lub pural. Pierwsza z wymienionych powłok jest najcieńsza, a przez to najmniej odporna na uszkodzenia. Najbardziej trwałe będą blachodachówki pokryte puralem.  Na rynku znaleźć można również modele pokryte od zewnątrz warstwą posypki mineralnej. Charakterystyczną cechą blachodachówki jest jej lekkość, a największą wadą, słaba izolacja dźwiękowa. Decydując się na krycie dachów blachodachówką należy liczyć się więc z tym, że podczas intensywnych opadów deszczu, dźwięki kropli upadających na dach będą wyraźnie słyszalne w domu.

Jak wygląda montaż blachodachówki

Podczas zakładania blachodachówek, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie zniszczyć jej warstwy ochronnej. Jakiekolwiek uszkodzenia mogą skutkować pojawieniem się podczas użytkowania ognisk korozji, które wyraźnie zmniejszą żywotność tego materiału. Krycie dachów za pomocą blachodachówki polega na jej przymocowaniu do rusztu, wykonanego z łat lub kontrłat. W przypadku stosowania łat drewnianych trzeba pamiętać o ich wcześniejszej impregnacji, w celu ochrony przez grzybami i pleśnią. Łaty metalowe są fabrycznie ocynkowane, dlatego nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Blachodachówka mocowana jest do rusztu za pomocą tzw. wkrętów farmerskich. Są to wkręty z uszczelkami gumowymi, które chronią przed przenikaniem wody pod powierzchnię dachu. Podczas wykonywania pokryć dachowych, warto pamiętać także o montażu takich elementów wykończeniowych jak:

  • wywietrzniki – zapewniające prawidłową wentylację pomiędzy blachodachówką, a wewnętrzną warstwą kryjącą,
  • gąsiory, wiatrownice, pasy nadrynnowe, rynny koszowe – które pomagają chronić dach i jego elementy przed wiatrem, czy zalegającym śniegiem,
  • ławy, stopnie i drabinki kominiarskie – ułatwiające bezpieczne poruszanie się po dachu.

Należy także pamiętać, że blachodachówka to materiał, który zmienia swoje wymiary pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury. Powinno się to uwzględnić w czasie montażu, aby nie doszło do rozszczelnienia dachu. Prawidłowo ułożona blachodachówka wystarczy nawet na 30 lat, choć zdarzają się już producenci, którzy oferują nawet 40 i 50-letnią gwarancję na swoje produkty.

Dodaj komentarz