Montujemy dach!

Własny dom to marzenie wielu ludzi. Decydując się na jego budowę musimy przemyśleć nie tylko jakiej użyjemy do tego cegły oraz jakimi posłużymy się materiałami, aby go wykończyć, ale także w jaki sposób wykonamy pokrycie dachowe. Dach to podstawa, aby wytrzymał silny wiatr, deszcz, śnieg oraz nie ulegał zbyt szybko procesowi niszczenia, musi być solidnie i fachowo zrobiony. Jak zatem wykonać montaż dachu, aby służył nam niezawodnie przez kilkadziesiąt lat? Sprawdźcie poniżej!

Jak wykonać montaż dachu?

Zanim weźmiemy się do pracy lub zatrudnimy ekipę fachowców, musimy zdecydować czy wybieramy dach prosty, z jednym spadem lub dwu czy czterospadowy. Najkorzystniejszy okaże się dach  dwuspadowy, gdyż chroni przed warunkami atmosferycznymi, np. nie gromadzi śniegu w zimie i elegancko się prezentuje.  Gdy dokonamy już odpowiedniego wyboru, co do rodzaju pokrycia, możemy przystąpić do pracy:

  • Montujemy krokwie, które utworzą nam szkielet dachu, następnie łączymy je poziomymi belkami czyli jętkami. Szkielet musi być utworzony na wzór spadu, który wybraliśmy. Dodatkowo możemy wykonać konstrukcje mini daszków, np. nad wejściem głównym lub balkonem.
  • Układamy folię paropszepuszczalną i mocujemy do krokwi w postaci kontrłat.
  • Do kontrłat przybijamy łaty, dzięki temu, łatwiej nam będzie chodzić później po dachu.
  • Bezpośrednio na łatach układamy dachówki wzdłuż okapu, rzędami. Dachówki zwykle utrzymują się pod własnym ciężarem, dlatego nie wymagają montażu, jednak, jeżeli ich kąt nachylenia jest spory, warto je przybić! Co uchroni je przed zerwaniem w przypadku silnej wichury.
  • Pamiętajmy o tym, że co jakiś czas trzeba zamontować dachówki tzw. przelotowe, gdzie przechodzić będą, np. antena, rury itp.

O czym musimy pamiętać?

Montaż dachu jest niezwykle istotną i trudną czynnością, wymagającą wiedzy i doświadczenia. Jeżeli nie czujemy się pewni lub nie wiemy w pełni jak się za to zabrać, lepiej zostawić to profesjonalistom. Montowanie pokryć dachowych, wymaga sporej precyzji i umiejętności. Obecnie na rynku dostępnych mamy wiele firm, które oferują swoje usługi, dlatego jest w czym wybierać. Najbardziej zalecanym kątem nachylenia dla dachówek jest 22-60 stopni, w tym przypadku nie trzeba dokonywać krycia wstępnego dachu, tak, jak trzeba to zrobić, jeżeli kąt nachylenia naszego dachu wynosi mniej więcej 15 stopni. Do wstępnej warstwy używamy najczęściej płyt OSB, desek, papy lub folii.

Jednorodzinny dom to wiele korzyści, możemy cieszyć się z własnego ogrodu, basenu czy  spędzać miło popołudnia na zewnątrz przy kawie w słoneczne dni. Zanim jednak będziemy mogli w pełni odetchnąć z ulgą i wprowadzić się do swoich „czterech kątów”, musimy odpowiednio zadbać o montaż podstawowych elementów wyposażenia, jakim jest, np. dach. Pamiętajmy, że fachowo wykonana praca, przynosić będzie pozytywne korzyści w przyszłości.

Dodaj komentarz