Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu akumulatora do ciągnika?

Okres intensywnych prac polowych trwa dosyć długo, ponieważ od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni (czasem nawet zimą), dlatego też niezwykle ważne jest to, aby w odpowiedni sposób zadbać o swój sprzęt. Bardzo często okazuje się bowiem, iż akumulator, który był zamontowany w ciągniku, odmawia posłuszeństwa, dlatego też wypadałoby go wymienić. Oferta takich sprzętów jest obecnie bardzo duża, ponieważ w sklepach można zakupić zarówno akumulator 12 v, 6 v, jak i inne. Na co należy zatem zwrócić uwagę podczas zakupu akumulatora?

Czas na wymianę akumulatora

Akumulator to najważniejsza część ciągnika, ponieważ odpowiada ona za rozruch. Aby taki akumulator 12 v służył przez wiele lat, niezwykle ważna jest jego odpowiednia eksploatacja, co oznacza, iż nie powinien on być przeładowany, wystawiony na działanie niskich temperatur, a także poddawany zbyt dużym obciążeniom. Gdy nadchodzi wiosna, w wielu przypadkach okazuje się, że akumulator nie nadaje się do dalszej pracy, dlatego też konieczna jest jego wymiana.

Pojemność akumulatora

Jednym z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu akumulatora, jest jego pojemność, która powinna być dobrana tak, jak to zalecił producent ciągnika. Jest to o tyle ważne w szczególności w przypadku maszyn, które używane są tylko okresowo, a następnie stoją przez dłuższy czas w garażu. W takiej sytuacji nie jest wskazane kupowanie akumulatora o większej pojemności, ponieważ w czasie eksploatacji maszyny nie jest zapewnione pełne naładowanie urządzenia.

Prąd rozruchowy i typ akumulatora

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest tzw. parametr prądu rozruchowego, jednak w tym przypadku nie ma większych ograniczeń. W przypadku prądu rozruchowego zasada jest bardzo prosta, ponieważ im parametr ten jest większy, tym łatwiejszy będzie rozruch. Jeśli chodzi natomiast o typ akumulatora to w przypadku ciągników najlepiej się sprawdzają :

  • akumulatory z ciekłym elektrolitem
  • akumulatory AGM

Pozostałe parametry

Podczas zakupu akumulatora warto również zwrócić uwagę na jego wielkość, zwłaszcza wtedy, gdy kupowany akumulator będzie przeznaczony do starszej maszyny. Obecnie najczęściej kupowanym akumulatorem jest akumulator 12 v 125 Ah Steel Power, ponieważ wyróżnia go dosyć wysoka jakość wykonania, a także bardzo przystępna cena. Oczywiście w sklepach można znaleźć również bardzo dobre akumulatory 12 v marki Varta, które również powinny posłużyć właścicielowi ciągnika przez wiele długich lat, o ile oczywiście urządzenie będzie w odpowiedni sposób eksploatowane.

Dodaj komentarz