Oświetlenie w naszej łazience

Łazienka to jedno z najczęściej używanych miejsc w domu. Odpowiedni dobór oświetlenia, jego rozmieszczenie i aranżacja pozwalają uzyskać ciekawy efekt. Jak zatem dobierać oświetlenie do łazienki ? Jaka technologia będzie najlepsza ? Odpowiedzi na te wszystkie pytania przedstawiamy w dalszej części artykułu oraz przedstawiamy ciekawe porady, które pomogą ciekawie zaaranżować wnętrze.

Design i estetyka

Oświetlenie sufitowe

Pierwszy typ oświetlenia to tradycyjne rozwiązanie. Choć jest stosowane przez większość osób — może być również ciekawe. Warto poszukać oryginalnych kształtów formie kwadratów czy odwróconych mis. Ciekawymi rozwiązaniami mogą być też stroboskopowe obudowy czy cieszące się dużą popularnością plafoniery. Na suficie można zainstalować również same żarówki LED, które nie będą wystawały jak żyrandole.

Lampy nad umywalkowe

Kolejną grupą lamp łazienkowych jest oświetlenie nadumywalkowe. Pod tą nazwą kryje się tak naprawdę różne oświetlenie montowane nad lustrem, obok umywalki czy wysokości głowy lub nieco wyżej. Do wyboru w tej kategorii są różne konstrukcje. Należą do nich długie poziome lub pionowe kinkiety zawierające kilka żarówek czy ciekawe lampy jednożarówkowe. Lampy z kinkietami dają pewne możliwości urozmaicenia wnętrza. Stosując pewne dodatki do nich, możemy wprowadzić oryginalny styl. Takimi elementami będą:

  • kolorowe obudowy z nadrukowanymi grafikami
  • kolorowe widoczne przewody
  • wielokolorowe żarówki
  • transparentne żarówki z żarówkami o niskiej mocf

Lampy designerskie

Jeśli chcemy się różnic i zależy nam na osobliwych konstrukcjach — istnieje wiele pracowni, gdzie tworzy się lampy na zamówienie lub małe serie niepowtarzalnych wyrobów. Można znaleźć je w internecie oraz poczytać opinie na temat konkretnych twórców. Jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia artystów, a znalezienie ciekawego modelu wpłynie na wystrój całego pomieszczenia.

Żarówki energooszczędne, a może LED ?

Odwiecznym dylematem towarzyszącym wyborowi oświetlenia jest wybór jego źródła. Obie technologie znacząco się od siebie różnią. Żarówki energooszczędne świecą się żółtym ciepłym światłem, które pozytywnie wpływa na człowieka podczas dłuższego przebywania w nim. Takie rozwiązania zatem stosuje się w salonach czy sypialniach. Ich proces nabierania mocy trwa chwilę i tuż po zapaleniu mogą być mniej jasne. To kolejny powód, dla którego lepszym wyborem okazują się żarówki LED. Świecą one z pełną mocą od pierwszej sekundy, a jasne białe światło nie wpływa na samopoczucie i dobrze rozjaśnia wnętrze.

Ceny żarówek

Ceny obu rozwiązań są bardzo podobne. Choć żarówki LED były nieco droższe, to obecnie można kupić je w podobnej cenie do tych energooszczędnych. Najtańsze modele znaleźć można w supermarketach, a duży wybór znajdziemy w marketach budowlanych czy sklepach oświetleniowych. Ciekawą alternatywą jest zakup żarówek w sklepach internetowych. Ceny są tam zdecydowanie najkorzystniejsze a wybór jeszcze większy niż w sklepach stacjonarnych. Jeśli wiec nie potrzebujemy rozmowy z doradcą w stacjonarnym punkcie, można zakupy zrobić właśnie w sieci.

Rozmieszczenie oświetlenia

Gdzie rozmieścić oświetlenie w łazience ? To jedno z częstych pytań pojawiających się przy palowaniu tego pomieszczenia. Standardowy środek sufitu jest prostym rozwiązaniem, ale nie daje zbyt wielu możliwości. Pierwszą alternatywą jest umieszczenie oświetlenia w dolnych partiach łazienki. Tak zamontowane lampy nie oślepiają użytkowników, dobrze rozpraszają światło i są niewidoczne — co jest ciekawym efektem. Lampy muszą być małych rozmiarów, a umieść je można pod umywalkami, jeśli są wiszące. Drugim oryginalnym miejscem jest wysokość naszego wzroku lub tuż nad głowami użytkowników.

Dobrym miejscem jest przestrzeń np. nad lustrami lub w elementach dekoracyjnych. Tak zamontowane oświetlenie ukryte w odpowiednich żyrandolach wprowadza niecodzienny klimat. Dostarcza na tyle dużo światła, aby korzystanie z łazienki było komfortowe, ale nie na tyle, aby łazienka wyglądała oryginalnie.
Niskie montowanie oświetlenia wprowadza półmrok, który nie jest uciążliwy, ale bardzo efektownie wygląda. Zastosowanie takich rozwiązań ma też korzyść użytkową. W trakcie nocnego korzystania z łazienki nie rozbudzamy się zanadto ostrym światłem i możemy kontynuować sen po powrocie z łazienki.

Dodaj komentarz