Planując prysznic w łazience

To, jak urządza się łazienkę, w dużej mierze zależy od metrażu. Jeśli pomieszczenie przeznaczone na łazienkę jest duże, to można swobodnie wszystko rozplanować. Gdy jednak łazienka jest mała to najczęściej zamiast wanny planuje się prysznic. W sumie takie rozwiązanie to same korzyści. Prysznic z wyposażeniem nie zajmuje dużo miejsca, na dodatek podczas korzystania z niego pobór wody jest zdecydowanie mniejszy niż podczas kąpieli w wannie. Ponadto branie prysznica trwa o wiele krócej niż kąpiel w pianie. A to ważne w tych zabieganych czasach.

Jaką kabinę prysznicową wybrać?

O wyborze miejsca gdzie będzie stała kabina z prysznicem trzeba zadecydować już podczas budowy łazienki, albowiem trzeba prawidłowo umiejscowić instalację doprowadzającą wodę jak też jej odpływ. Na rynku kabiny prysznicowe występują we wszelkich rodzajach i rozmiarach. Tak więc w zależności od konkretnych warunków lokalowych i finansowych, zawsze można którąś z nich wybrać. Najpopularniejsze z nich to kabiny przyścienne i narożne. Te pierwsze stykają się ze ścianą łazienki, na której umocowana jest bateria. Kabiny narożne to takie, które można wstawić w róg pomieszczenia i wtedy zajmują one niewiele miejsca. Kabiny prysznicowe narożne są świetnym rozwiązaniem w małych łazienkach, takich jakie znaleźć można w starym budownictwie z wielkiej płyty, w szpitalach, hotelach i domach uzdrowiskowych.

Inne rozwiązania to kabiny wolnostojące i wnękowe. Kabiny wnękowe, to w zasadzie tylko drzwi a całe miejsce gdzie bierze się prysznic to wygospodarowana z łazienki wnęka. Wnęka może być gotowa albo zbudowana z płyt gipsowo-kartonowych obłożonych płytkami. Czasem można zbudować ją z luksferów, co jest ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym. Natomiast kabiny prysznicowe wolnostojące, nie stykają się ze ścianą i zajmują bardzo dużo miejsca. Na takie rozwiązanie można się zdecydować w przypadku, gdy łazienka jest faktycznie duża lub jest pokojem kąpielowym. Takie kabiny zazwyczaj sprzedawane są w komplecie z brodzikiem, baterią i obudową.

Rodzaje drzwi w kabinach

Typ drzwi zależy najczęściej od samej kabiny i od miejsca jakim dysponuje się w łazience. Tak więc te kabiny prysznicowe, które stoją w małych łazienkach najczęściej mają drzwi suwane. Poruszają się one na rolkach, które tkwią w prowadnicach. Natomiast drzwi uchylne, otwierają się standardowo, czyli do zewnątrz. Takie rozwiązanie wymaga jednak sporo miejsca przed samą kabiną. Drzwi wahadłowe natomiast otwierają się w obie strony. Jedna część na zewnątrz a druga do wewnątrz. Drzwi harmonijkowe składają się jak harmonijka. Jest to spora oszczędność miejsca, jednak ze szczelnością jest już trochę gorzej.

Dodaj komentarz