Pompy hydroforowe – rodzaje i zastosowanie

Pompy do czystej wody znane jako pompy hydroforowe to urządzenia do pompowania czystej pitnej wody ze studni. Hydrofory przeznaczone są studni kręgowych lub studni wierconych do głębokości 8 metrów. Obecnie dostępne na rynku pompy ssące do wody mają różną budowę i parametry, dlatego przy wyborze odpowiedniej pompy hydroforowej warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego eksperta. Różne rodzaje pomp znajdziemy na stronie http://www.saga.info.pl/pompy-hydroforowe/.

Wybór odpowiedniej pompy

W zależności od tego, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody wybieramy odpowiedni rodzaj pompy hydroforowej. Jeżeli nie przekracza ono 8 metrów, można zamontować pompę ssąco-tłoczącą, tzw. samozasysającą. Koniecznie będzie wówczas uwzględnienie stabilności poziomu wody, gdyż jego obniżenie może utrudnić pobór wody.

Rodzaje pomp do studni

Na rynku popularne są jednostopniowe pompy do studni z jednym wirnikiem oraz wielostopniowe pompy hydroforowe z większą liczbą wirników. Aby dobrać odpowiedni rodzaj trzeba poznać parametry poszczególnych pomp i wybrać urządzenie, które najlepiej sprawdzi się do konkretnej instalacji. Warto także skonsultować się ze specjalistą, który doradzi w jakich instalacjach lepiej wybrać pompy z zasilaniem trójfazowym. Oprócz samej pompy duże znaczenie ma także dobór właściwego osprzętu, aby instalacja funkcjonowała bez zarzutu przez wiele lat.

Pompa hydroforowa dobrana do instalacji

Wybór pompy zależy w głównej mierze od instalacji, którą będzie obsługiwać. Warto uwzględnić fakt, że pompa pompująca wodę do instalacji nie powinna się włączać zbyt często, gdyż wówczas jej silnik dosyć szybko się wyeksploatuje. Dlatego można ograniczyć liczbę włączeń pompy dzięki zainstalowaniu odpowiedniego zestawu hydroforowego, w którym będzie gromadzić się zapas wody niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania w czasie przerw w pracy pompy.

Hydrofory w domach mieszkalnych

Mieszkańcy domów jednorodzinnych pobierają wodę często, lecz w małych ilościach i przez krótki czas. Jeśli pompa hydroforowa włącza się za każdym razem, gdy odkręcany jest kran, wówczas silnik zużyje się bardzo szybko. Warto pamiętać, że każde urządzenie posiada określoną, dopuszczalną liczby cykli funkcjonowania, czyli pracy i postoju w ciągu godziny. W zależności od tego w jakim celu używamy wody można zastosować specjalny zestaw hydroforowy. Jeśli woda potrzebna jest tylko do podlewania roślin w ogrodzie, to nie ma potrzeby montażu tej instalacji, gdyż pompa pracuje przez cały czas ze stałą wydajnością. Natomiast gdy hydrofor musi włączać się częściej, należy zamontować specjalny zestaw hydroforowego złożony z pompy, zbiornika wodno-powietrznego (hydroforu) i przekaźnika ciśnieniowego. W tym urządzeniu kumuluje się ciśnienie oraz zapas wody niezbędny do pokrycia w czasie, gdy pompa nie pracuje. Odpowiednio dobrane urządzenie pozwoli na wydajną bezawaryjną pracę całej instalacji, dlatego ich dobór warto pozostawić profesjonalistom z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Przy doborze pompy uwzględnią oni warunki pracy urządzenia i jego eksploatację oraz montaż dodatkowej armatury, która pozwoli obniżyć koszty eksploatacji.

Dodaj komentarz