Rodzaje blachodachówki – krótki przegląd

Rodzaje blachodachówki – krótki przegląd

Blachodachówka jest bardzo popularnym rodzajem okrycia dachowego. Czemu zapewnia ona swoje powodzenie? Otóż z jednej strony blachodachówka jest zdecydowanie ładniejsza niż zwykle blaszane okrycia dachowe, a z drugiej, jest tańszą alternatywą dla dachówki ceramicznej, od której często nie odbiega ona jakością. Gwarancja techniczna blachodachówki wynosi nawet do 50 lat, a gwarancja zachowania koloru od 10 do 15.

Rodzaje blachodachówki

Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje blachodachówki ze względu na jej budowę:

– blachodachówka powlekana

– blachodachówka z posypką

Aby lepiej zrozumieć czym różnią się dwa typy, porozmawiajmy krótko o każdy z nich.

Blachodachówka powlekana

Blachodachówka powlekana składa się z blaszanego rdzenia oraz warstwy ochronnej i lakieru. Ten rodzaj blachodachówki posiada warstwę ochronną po obu stronach. Z czego głównie składa się wspomniana warstwa ochronna? Zależy to od wielu czynników, niemniej jednak z reguły składa się ona z polimeru, poliwinylu lub poliestru.

Blachodachówka z posypką

Rdzeń blachy dachowej z posypką pokrywany jest cynkiem oraz alucynkiem. Takie rozwiązanie gwarantuje świetną ochronę przed skutkami kwaśnego i wilgotnego środowiska. Ponadto właściciel takiego produktu nie musi się martwić o miejsca przecięć lub zgięć blachodachówki. Te newralgiczne punkty są chronione nie gorzej niż proste i płaskie powierzchnie dachu.

Co jeszcze wpływa na żywotność i jakość blachodachówki?

Jednym z rozwiązań, które przedłuży żywotność Twojej blachodachówki jest tak zwany zwiększony standard akustyczny. Produkty posiadające takie rozwiązanie tłumią dźwięki spadającego deszczu lub gradu oraz są nawet do siedmiu razy bardziej odporniejsze na rdzę niż przeciętne blachodachówki. Blachodachówka ze zwiększonym standardem akustycznym posiada ponadto wewnątrz podwójny rdzeń metalowy.

Poza tym blachodachówki różnią się także wysokością tłoczenia, czyli wysokością fal. Wysokość tłoczenia wpływa nie tylko na wygląd dachu. Im wyższe fale, tym większa jest sztywność blachy.

Podsumowanie…

Nie jest możliwe wskazanie konkretnego rodzaju blachodachówki, który najlepiej trafi w Twoje potrzeby. Najlepiej będzie, kiedy skonsultujesz się z firmą zajmującą się dachami profesjonalnie. Z pewnością doradzi Ci ona, na jaki rodzaj dachowego pokrycia najlepiej jest się zdecydować w Twoim przypadku.

 

Dodaj komentarz