Trend alert – heksagonalne płytki na ścianę do łazienki

Wzór heksagonu to bardzo popularny motyw wykorzystywany na płytkach ściennych w łazience. Z jednej strony idealnie wpisujący się w tak modne w ostatnim czasie kanony geometrycznych form. Z drugiej natomiast napawający oryginalnością i uniwersalnością. Stanowi doskonałe uzupełnienie wnętrz w każdym stylu, począwszy od nowoczesnego, kończąc na retro. Niezależnie od tego, czy pokrywa całe powierzchnie, czy kreuje minimalistyczne dekory – jest niepowtarzalny i wyjątkowy.

Wzór plastra miodu jako alternatywa dla klasycznych prostokątów

Choć płytki heksagonalne stanowią modny od kilku sezonów motyw, nic nie wskazuje na to, aby miał odejść w zapomnienie. I nie trudno się temu dziwić. Stanowi bowiem oryginalny zamiennik dla powszechnie stosowanych łazienkowych płytek ściennych w standardowym formacie i pozwala na uzyskanie interesujących efektów wizualnych. Heksagony, choć niezwykle efektowne, wymagają pewnej wprawy w sposobie montowania. I nie chodzi bynajmniej o technikę ich przyklejania do powierzchni, a sposób układania. Architekci zalecają, aby umieszczać je wyłącznie na jednej, wybranej ścianie. Taki zabieg uchroni przed efektem przytłoczenia, tworząc z łazienkową aranżacją spójny i harmonijny motyw.

Rozmiar ma znaczenie…

Płytki na ścianę do łazienki są dostępne w wielu wariantach rozmiarowych do wyboru. Najbardziej subtelną propozycją są małe elementy tworzące mozaikę imitującą plaster miodu. Do wyboru są również większe kafle: o wymiarach 30 cm i 50 cm. Ta różnorodność wymiarowa nie jest kwestią przypadku. Inne bowiem płytki stosuje się do dużych i jasnych pomieszczeń, inne z kolei do małych, blokowych łazienek. Producenci zdając sobie sprawę z potrzeb różnych grup społecznych, oddali do użytku płytki na ścianę do łazienki w różnorodnych formatach. Co ciekawe, z równie dużą różnorodnością możemy spotkać się w przypadku zastosowanego wzornictwa. Większość kafli heksagonalnych jest dostępna w wersji matowej lub błyszczącej, ale nie brakuje również modeli z dodatkowymi wzorami strukturalnymi. Do najczęściej spotykanych należą motywy arabeski i florystyczne desenie.

… podobnie jak kolorystyka…

Największą popularnością wśród płytek heksagonalnych cieszą się te w kolorze błękitu. Wiele jednak zależy od stylistyki wnętrza. W aranżacjach skandynawskich dominujący udział odgrywają szare, białe i czarne płytki na ścianę. Do łazienki utrzymanej w klimacie nowoczesności polecane są te imitujące beton. Uniwersalną opcję stanowią białe heksagony, pasujące zarówno do przestronnych pokoi kąpielowych, jak i niewielkich, blokowych łazienek.

Oprócz kolorystyki, kafle heksagonalne możemy podzielić ze względu na strukturę. Do najchętniej stosowanych możemy zaliczyć kafle jednokolorowe, utrzymane najczęściej w kontrastowej tonacji. Wymienić można również wielokolorowe heksagony, będące imitacją kamienia naturalnego, które dostępne są w opcji cieniowanej, jak i wzorzystej. Dla wzmocnienia walorów wizualnych, zaleca się wykończenie powierzchni płytek heksagonalnych efektem trójwymiarowym.

Dodaj komentarz