Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu

Jednym z czynników odpowiadających za nastrój we wnętrzach, jest oświetlenie. Dobór odpowiedniego żyrandola pomoże stworzyć przytulne, atrakcyjne wizualnie pomieszczenie. Żyrandole do salonu można ogólnie podzielić na klasyczne i nowoczesne. Będą różniły się tak formą, jak i kształtem. Klasyczne żyrandle wykonane są w innym stylu, z wykorzystaniem innych materiałów.

Żyrandole do salonu w stylu klasycznym. 

Klasyczne lampy wiszące bardzo często mają elementy wykonane ze szkła lub kryształu. Kształtem przywodza na myśl pałacowe wnętrza i świeczniki, które w dzisiejszej odsłonie zastąpione są żarówkami. Dodatkowo częściej wykorzystuje się w nich abażury i delikatne, ozdobne klosze. W tradycyjnych wnętrzach sprawdzą się żyrandole z elementami kutymi, bogatymi dekoracjami czy motywami mozaikowymi. 

Klasyczne żyrandole:

  1. bogate wzornictwo
  2. elementy kute, gięte
  3. żarówki stylizowane na świeczki
  4. pałacowe ozdoby

Żyrandole do salonu w stylu nowoczesnym. 

Nowoczesne, często minimalistyczne wnętrza, wymagają zupełnie innej oprawy oświetleniowej. Dobrze będą w nich wyglądały odważne formy, nowoczesne wzornictwo, a także konkretne materiały: stal, szkło i aluminium. Należy pamiętać o takim rozstawie źródeł światła, żeby każdy niezbędny fragment pokoju był odpowiednio mocno oświetlony, a jednocześnie nie zaburzał naturalnego nastroju. 

Czym charakteryzują się nowoczesne żyrandole?

  1. prosta forma lub futurystyczne kształty
  2. niebanalne połączenia
  3. stonowana kolorystyka
  4. materiały wykończeniowe: stal, chrom, aluminium, szkło, kamień, drewno, korek

Oba rodzaje lamp wyglądają stylowo, jeśli są dobrze dobrane do charakteru wnętrza. Żyrandol może grać w salonie pierwsze skrzypce, ale równie dobrze stanowić tło dla innych elementów wystroju. Na rynku znajdują się tysiące różnorodnych modeli i choć tak ogromny wybór może przyprawić o zawrót głowy, warto poświęcić chwilę na dobór najbardziej pasującej lampy. 

Oprócz żyrandola, konieczne jest przemyślenie rozmieszczenia pozostałych źródeł światła: lamp stojących, kinkietów, lamp stołowych, a także oświetlenia kuchennego, jeśli ta część jest połączona z salonem. Wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać i pełnić określoną funkcję. Dlaczego to takie ważne? W gotowym mieszkaniu musimy dopasować potrzeby do istniejącej instalacji, ale w przypadku budowy domu czy na etapie podejmowania decyzji z deweloperem odnośnie mieszkania, należy uwzględnić wszystkie elementy. , unikając w ten sposób remontu i przebudowy

Salon jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem domu lub mieszkania. To w nim odbywają się spotkania towarzyskie, tętni życie rodzinne. W salonie spędzamy największą ilość czasu. Tworząc harmonijne wnętrze i łącząc ze sobą spójne fragmenty, inwestujemy w spokój i miło spędzony czas w przyszłości. Styl retro, nowoczesny, klasyczny albo artystyczne formy żyrandola pomogą stworzyć salon marzeń.

Dodaj komentarz