Zbuduję dom – ile to kosztuje

Z jednej strony budowa domu to niewątpliwie inwestycja życia, z drugiej jednak to również bardzo duży wydatek, na który należy się odpowiednio przygotować. Chciałoby się od razu móc wykalkulować wszelkie potrzebne wydatki i oszacować koszta, które będziemy musieli ponieść, jednakże nie da się tego zrobić. Dlaczego? W czasie budowy możemy się przekonać, że angażując się bardziej w działalność samego inwestora, bądź jego współpracowników czy znajomych – będziemy w stanie osiągnąć pokaźne oszczędności. Co za tym idzie, ostateczny koszt budowy wymarzonego domu  jest efektem wielu czynników, a dodatkowo może być podporządkowany wielu decyzjom zainicjowanym jeszcze przed podjęciem działania.

Jakim systemem budować taniej?

Budowę domu możemy zrealizować w systemie zleceń lub systemie gospodarczym. Pierwszy z nich polega na powierzeniu poszczególnych prac różnym firmom budujących dom „pod klucz”, które inwestorzy sami wyszukują. Wybór takowej metody przeważnie daje gwarancję jakości, jednakże jest jeszcze mniej pożądana cecha charakterystyczna danego rozwiązania – niestety jest ono stosunkowo drogie. Drugi sposób, zdecydowanie bardziej popularny opiera się na indywidualnym najmowaniu przez inwestora ekip, odpowiedzialnych za wykonanie wybranych prac budowlanych. Dokonując takiego wyboru, nie dysponując zbytnią wiedzą i znajomością fachu, trzeba liczyć się z dużym prawdopodobieństwem popełniania błędów. Choć z pozoru taktyka ta wydaje się być najbardziej opłacalna – często w rzeczywistości możemy się nieprzyjemnie rozczarować.  Jak się okazuje przesadna oszczędność na materiale czy ekipie nie przynosi nic dobrego, a dodatkowo powoduje problemy, które mogą nas drogo kosztować – przez co ostateczny nakład pieniężny może być znacznie wyższy od planowanego.

Etap 1 – stan zerowy

Prace ziemne – rozpoczynając budowę domu należy zacząć od podstaw, czyli tak zwanych robót ziemnych. Polegają one na przygotowaniu działki pod budowę. Najpierw z działki, na której stanie dom, należy zdjąć wierzchnią warstwę gruntu, a następnie zająć się przygotowaniem drogi dojazdowej oraz wykonaniem wykopu pod fundament. Wyznaczając to zadanie firmie koniecznym jest liczenie się określonymi kosztami – około 1,2 tys. zł, natomiast zlecając osobiście – 1,3-1,50 zł.

Prace fundamentowe – mimo tego, że fundamenty stanowią niewidoczną część, to są niezwykle ważne – utrzymują one bowiem całą konstrukcję naszego domu i zapobiegają jego osadzaniu się w gruncie – dlatego nie warto na nich oszczędzać. Całkowity koszt wykopania miejsca oraz wylania fundamentów może wynosić minimalnie 19 tys. zł, a średnio jest to około 24 tys. zł – przy korzystaniu z oferty zlecenia na pełną budowę. Stosując natomiast system gospodarczy pozostaje liczyć się z kosztami w granicach 18-20 tys. zł.

Etap 2 – stan surowy otwarty i zamknięty

Konstrukcja nośna – tuż po wykonaniu prac fundamentowych, należy przygotować się do murowania pierwszych ścian w naszym domu.  Na tym etapie najważniejsze jest, aby prawidłowo wznieść ściany, komin, a także należycie wykonać stropy i schody. Warto zaznaczyć, iż  nie ma przeszkód, aby ogół prac wykonywać w różnych technologiach i z różnych materiałów. Wybierając konkretny system nie ma sensu liczyć, która z metod jest tańsza, ponieważ dopiero po podliczeniu konstrukcji nośnej, która stanowi jeden z najważniejszych elementów przyszłego domu, ocieplenia oraz elewacji, można odnotować różnice w cenie pomiędzy dwoma technologicznymi rozwiązaniami. Wybierając system zlecony, należy liczyć się z kosztami nie mniejszymi jak 85 tys. zł, natomiast budując systemem gospodarczym całkowity koszt powinno się rachować na około 82 tys. zł. Różnice w cenie nie są okazałe – zwłaszcza biorąc pod uwagę, iż nieumiejętne połączenie oddzielnych ekip może skutkować przedłużeniem prac.

 

Dach – sfinalizowaniem konstrukcji każdego budynku jest bez wątpienia konstrukcja dachu. Bez jego ukończenia nie uzyska się tak zwanego stanu surowego zamkniętego. Dach, który chroni nas przed kaprysami pogody, stanowi również blokadę przed ucieczką ciepła z domu. Na ociepleniu i izolacji nie warto oszczędzać. Przy systemie gospodarczym należy przygotować się na kwotę rzędu 20-22 tys. zł – w zależności od dostępności materiałów, a także fachowców. Odnośnie całościowego zlecenia koszt taki przewiduje się na co najmniej 21 tys. zł, aczkolwiek lepiej nastawić się na wydatek średnio ponad 26 tys.

Drzwi oraz okna – od doprowadzenia domu do stanu surowego zamkniętego, dzieli nas już tylko wstawienie okien i drzwi. Kluczowym zadaniem, jakie powinno spełniać okno, jest skuteczne oddzielanie klimatu wewnątrz pomieszczenia od klimatu na zewnątrz – dlatego nie należy oszczędzać, a skrupulatnie wybierać typ okna, gdyż prędzej czy później wszelkie zaoszczędzone koszty powrócą w rachunku za ogrzewanie. W związku z montażem okien i drzwi mało znaczące jest, czy zlecenie było pełne, czy okresowe, bowiem najkorzystniejszym wyjściem z sytuacji jest zakup tych elementów wraz z usługą montażu od producenta – wówczas za usługę płacimy mniej, a ponadto zyskujemy gwarancję na dłuższy okres. Rozbieżność w kosztach sięga około tysiąca, natomiast wartość zobowiązania wynosi około 21 tys. zł.

Instalacje sanitarne – to jeden z ostatnich elementów przed uwieńczeniem stanu deweloperskiego. Nie są to tylko widoczne w łazience czy kuchni zlewy bądź kabiny prysznicowe, ale przede wszystkim wszelkie rury oraz łączenia, które potrzeba rozprowadzić po całym domu. Odnosi się to nie tylko do instalacji wodnej, ale również do kanalizacji. Tak zwany biały montaż stanowi kolejną okazję do zaoszczędzenia pewnej sumy – otóż, podczas gdy za wykonanie instalacji sanitarnej przy koncepcji pełnej, poniesione koszty będą sięgać około 26 tys. zł, to realizując oddzielne zlecenie całościowy koszt nie powinien przekroczyć 25 tys. zł, a z powodzeniem można by osiągnąć kwotę 22 tys. zł – zatem oszczędność niewątpliwie jest już dostrzegalna.

Instalacje elektryczne – podobnie jest z instalacją elektryczną, aczkolwiek kwestia oszczędności nie jest już tak łatwo zauważalna. Wiąże się to z jednolitym cennikiem materiałów oraz ich powszechną dostępnością. Najbardziej racjonalne oszczędności, jakie można tu rozważać, to koszty robocizny. Przy systemie zleconym rozprowadzenie elektryki w domu jednorodzinnym wiąże się średnio z kosztem 12 tys. zł. Przeprowadzając zlecenie indywidualne, wykonanie samej instalacji nie powinno przekroczyć 9 tys. zł.

Gotowe, stan deweloperski został wykonany. Wnioski?

Dzięki modelowi gospodarczemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 50 tys. zł. Nie ulega wątpliwości, że jest to pokaźna suma, która bez wahania przyda się przy wykańczaniu wnętrza. Istnieją jednak pewne minusy systemu gospodarczego. Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że budowa przeważnie trwa dłużej niż jeden sezon – co przy budowie w systemie zleconym jest uznaną normą.

Wymarzone mieszkanie w Białymstoku znajdziesz tutaj: https://www.askdom.pl/sprzedaz/mieszkania/bialystok

Pozycjonowanie stron – Marek Masalski

Dodaj komentarz